W ciąży nie zapominajmy o badaniach

W ciąży nie zapominajmy o badaniach

Ciąża to taki stan, kiedy wszystko szybko się zmienia, a do tego jeszcze musimy dbać już nie tylko o siebie, ale także o małego człowieka, który rozwija się wewnątrz naszego ciała. Co więcej, zmiany zachodzące w naszym organizmie odbywają się bardzo szybko, a to oznacza, że nie zawsze musi on sobie z nimi radzić tak dobrze jak powinien. Dlatego właśnie tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy nie zapominały o niezbędnych badaniach, które mają za zadanie kontrolować nie tylko rozwój naszego dziecka i to czy nie ma on jakichś chorób, które dałoby się wyleczyć jeszcze w brzuchu mamy, ale również to jak z tymi zmianami radzi sobie nasz organizm i czy czasami nie potrzebuje jakiegoś dodatkowego wsparcia.

Lekarz wyznacza, kiedy mamy je zrobić

Jeśli jesteśmy w ciąży, to musimy się nastawić na to, że częściej będziemy musiały pojawiać się u różnego rodzaju lekarzy. Przede wszystkim czekać nas będą regularne wizyty u ginekologa, które będą się odbywały przynajmniej raz w miesiącu, jeśli ciąża będzie się rozwijała w prawidłowy sposób. Wówczas lekarz sprawdzi naszą wagę, przeprowadzi odpowiednie badania, żeby zobaczyć czy dziecko prawidłowo się rozwija, czy nic nie wskazuje, żeby miało się prędzej urodzić.

Dodatkowo jeszcze na każdej wizycie ginekolog powie nam, czy musimy robić jakieś dodatkowe badania, czy na razie nie. Z jednej strony będą to różnego rodzaju badania krwi i moczu, które będą miały wykazać, czy nie brakuje nam jakichś ważnych składników mineralnych, które są podbierane przez dziecko. Wówczas może się okazać, że będziemy musiały brać dodatkowe lekarstwa, aby te różnice wyrównać.

Będą też potrzebne badania, które będą miały wykluczyć u nas występowanie różnych chorób, które podczas porodu mogłyby być przekazane dziecku. Jeśli okaże się, że jesteśmy ich nosicielkami, to wówczas zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze.

Badamy dziecko

Ale w czasie ciąży licznym badaniom poddawane jest również dziecko.

Podczas każdego badania usg lekarz sprawdzi, czy serduszko bije w prawidłowy sposób, czy narządy wewnętrzne się odpowiednio rozwijają. Ilość kończyn i palców możliwa jest do sprawdzenia w pierwszych tygodniach, później dziecko może być już za dużo, dlatego tak ważne jest to, abyśmy nie pomijały żadnych wizyt. Dodatkowo ginekolog sprawdzi, czy dziecko nie ma jakichś wad wrodzonych, a jeśli okaże się, że jednak są, ale możliwe jest przeprowadzenie odpowiednich zabiegów jeszcze zanim się urodzi, to może się okazać, że wówczas zostaniemy poddane takiej operacji.

Obecnie możliwości techniczne na to pozwalają, a to oznacza, że po takiej operacji w brzuchu mamy, istnieje spora szansa, że dziecko urodzi się w znacznie lepszym stanie i będzie miało większe szanse na prowadzenie normalnego życia. Badania w ciąży są niezwykle ważne, dlatego musimy się stosować do zaleceń lekarzy i nie możemy żadnych z nich pomijać. Dzięki nim będziemy wiedziały, że nasze dziecko się dobrze rozwija, a w razie czego będziemy mogły podjąć odpowiednie kroki zaradcze, aby wyeliminować niektóre schorzenia.

Lena

Podobne

Czytaj dalej x