Maszyny, których nie może zabraknąć na budowie

Maszyny, których nie może zabraknąć na budowie
pręty ciągnione Wynajem zagęszczarek

Każdy plac budowy to miejsce, na którym możemy zaobserwować wiele różnych maszyn. Ich rodzaj czy ilość zależy w dużej mierze od rozmiaru inwestycji. Te największe przedsięwzięcia będą wymagały wielu specjalistycznych maszyn, aby prace mogły posuwać się do przodu w miarę szybkim tempie. Na takim placu budowy jednym z najważniejszych sprzętów jest oczywiście dźwig, bez którego trudno sobie dziś wyobrazić stawianie wysokich wieżowców. Dźwig nie jest jednak z reguły konieczny na tych mniejszych placach budowy – mowa tutaj chociażby o budowaniu domu jednorodzinnego. Wiele osób od zawsze marzy, by wreszcie mieć swoje własne cztery ściany i dlatego też decyduje się na rozpoczęcie prac budowlanych.

O jakich maszynach należy wtedy pamiętać? Wszystko zależy od etapu prac, który przed nami. Same maszyny i narzędzia są wtedy elementem kluczowym, gdyż to one potrafią w znaczący sposób przyspieszyć wszystkie prace. Jak się okazuje, bardzo często to właśnie brak odpowiednich narzędzi bądź źle działające maszyny wpływają na rożnego rodzaju opóźnienia. Tymczasem sam proces budowy domu jest związany z tyloma różnymi sytuacjami stresowymi, że warto przynajmniej pod tym względem tego stresu sobie oszczędzić. Aby to się udało należy w odpowiedni sposób zaplanować prace oraz wybrać wszystkie maszyny budowlane, bez których się po prostu nie obejdzie. I tak, pierwszym etapem są z reguły roboty ziemne, a przydadzą nam się takie maszyny jak:

  • koparka,
  • wywrotka,
  • spycharka,
  • ładowarka.

Przede wszystkim koparka (bądź uniwersalna koparko-ładowarka) jawi się jako sprzęt niezbędny na każdej budowie. To bowiem właśnie za pomocą koparki będziemy mogli chociażby wykonać wykop pod fundament. Można by to zrobić własnoręcznie, a więc przy wykorzystaniu szpadli czy łopat, natomiast koparka poradzi sobie z tym zadaniem znacznie szybciej i efektywniej. Bardzo często jest to kwestia kilku godzin, ewentualnie kilku dni roboczych, by wykonać pewne prace od początku do końca. Wywrotka posłuży, by załadowaną ziemię od razy wywieźć z placu budowy, a spycharka przyda się przede wszystkim przy wykonywaniu nasypów czy różnego rodzaju wykopów. Warto pamiętać, że roboty ziemne to pierwszy i często najważniejszy etap prac budowlanych.

W dalszej pracy z pewnością skorzystamy natomiast z takich maszyn jak walec, zagęszczarka czy betoniarka. Walec posłuży do zagęszczenia gruntów, podobnie do zagęszczarki, która pozwoli nam uzyskać idealnie gładką nawierzchnię oraz na ubicie każdego rodzaju gruntu. Betoniarka to z kolei niezwykle ważna maszyna, za sprawą której uzyskamy potrzebną zaprawę. Warto także zainwestować w agregat prądotwórczy, a więc maszynę bardzo przydatną na każdym placu budowy. Taki agregat to przede wszystkim uniezależnienie się od stałych dostaw prądu i zabezpieczenie się na wypadek przerw w zasilaniu. Dzięki temu z łatwością unikniemy związanych z tym przestojów w pracy, a agregat prądotwórczy można przecież stosować na każdym etapie inwestycji.

Lena

Podobne

Czytaj dalej x