Kto jest kim na planie filmowym?

Kto jest kim na planie filmowym?
www.eurojezyki.com.pl

Plan filmowy to niezwykle specyficzne miejsce pracy między innymi przez to, że zatrudnione tam osoby pełnią bardzo odmienne funkcje. Poza tym, ekipa filmowa to często nawet kilkaset lub kilka tysięcy osób, stąd też niekiedy trudno jest się połapać kto tak właściwe za co odpowiada. Warto kojarzyć chociaż niektóre funkcje, które można pełnić na planie filmowym, ponieważ znacznie ułatwi to jego zrozumienie. Przede wszystkim znajdziemy na nim reżysera. Jego osobę trudno jest jednoznacznie zdefiniować, ponieważ to nie tylko dyrygent, ale też twórca i artysta. Dodatkowo to też główny realizator filmu, zatem to właśnie od niego zależy ostateczny i końcowy kształt dzieła. Co więcej, jego zadaniem jest prowadzenie ekipy filmowej oraz ścisła współpraca z nią, by osiągnąć zamierzone efekty. Reżyserami są często ludzie wszechstronnie wykształceni, ponieważ zawód ten wymaga nie tylko dobrej znajomości kanonu kultury, ale też wiedzy z zakresu filmu, muzyki lub ekonomii.

Kolejną osobą, którą znajdziemy na każdym planie filmowym jest producent. To właśnie on odpowiada za możliwość realizacji filmu, ponieważ jest jego inwestorem. Co więcej, jego rolą jest także zapewnianie wszelkich środków materialnych, które to potrzebne są reżyserowi oraz wszystkim osobom pracującym na planie. Zwykle jednak w imieniu producenta na planie filmowym działa kierownik produkcji, którego zadaniem jest właśnie wykonywanie zadań producenckich. Dziś zawody te są wyraźnie rozgraniczane, jednakże kiedyś wykonywane były przez tę samą osobę. Nie da się ukryć, że producenci nie mają zwykle czasu na doglądanie inwestowanych przez nich planów filmowych, zatem wyznaczają do tego swoich przedstawicieli. Kierownicy produkcji zajmują się organizacją chociażby tak banalnych rzeczy jak noclegi w hotelu lub catering.

Zawody filmowe

Oprócz reżysera, producenta oraz kierownika produkcji na planie znajduje się jeszcze bardzo wiele osób, które to mają bezpośredni wpływ na finalny wygląd dzieła.

Należy do nich między innymi operator obrazu, który to drugi obok reżysera główny realizator filmu. Jest on odpowiedzialny za obraz w sensie technicznym, ale też artystycznym. Razem z reżyserem wypracowuje koncepcję wizualną scen i stara się ją możliwie najdokładniej realizować. Każdy realizator obrazu musi się odznaczać szeroką wiedzą na temat filmu – zasad kompozycji, oświetlenia, prowadzenia kamery czy też planów. Osobą zajmującą się post produkcją materiału filmowego jest montażysta. Zwykle jest on dość w cieniu, jednakże warto pamiętać o tym, że to właśnie on ostatecznie wpływa na kształt filmu. Zajmuje się bowiem łączeniem kolejnych scen w całość, zatem kończy pracę realizatorów filmowych. Oczywiście cały proces montażu odbywa się przy ścisłej współpracy z reżyserem czy też operatorem obrazu, aby ich wizja została jak najlepiej oddana.

Warto też wspomnieć o tym jak istotna jest praca scenarzystów, którzy to w końcu odpowiedzialni są za całą fabułę i historię, którą będzie opowiadał film.

Lena

Podobne

Czytaj dalej x