Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę

Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę
www.nstt.pl

Często można usłyszeć, że ciąża to nie choroba i nie powinny jej dotyczyć żadne dodatkowe przywileje. I faktycznie, ciąża sama w sobie chorobą nie jest, ale faktem jest również to, że w jej trakcie, ciało kobiety – w stosunkowo krótkim czasie, przechodzi ogromną metamorfozę. To też oznacza, że mimo wszystko takim kobietom należy się specjalne traktowanie, tym bardziej też, że każda ciąża jest inna, i nawet ta sama kobieta każdą ze swoich ciąż może przechodzić inaczej.

Nie można oceniać

Przede wszystkim nie możemy oceniać kobiet w ciąży i wydawać opinii, że powinny one pracować jak najdłużej przed porodem, czy powinny spokojnie stań w kolejce.

Przede wszystkim każda ciąża jest inna, a to oznacza, że mogą się pojawić różnego rodzaju dolegliwości, których nie będzie widać, a które jednocześnie dla samej ciężarnej będą bardzo uciążliwe. Jedna może mieć mdłości, które będą się pojawiać na widok, a nawet na samą myśl o jedzeniu. Inna może mieć problemy z wymiotowaniem, a jeszcze inna może mieć problemy z puchnącymi nogami, co skutecznie będzie jej utrudniało dłuższe stanie. Prawda jest taka, że praktycznie żadna kobieta, która źle się czuje w ciąży nie chodzi specjalnie po sklepach, a jeśli już się w nich znalazła, to może to oznacza, że po prostu nie miała innego wyjścia.

Ale nawet jeśli taka ciężarna czuje się dobrze, to i tak należy jej się specjalny szacunek od otoczeniu. Pamiętać musimy, że w ciąży kobiece ciało zmienia się bardzo szybko i mocno, a to oznacza, że nie zawsze kobiecie łatwo jest się do tego przyzwyczaić. Przede wszystkim dochodzi do przesunięcia środka ciężkości, czyli w niektórych przypadkach kobiecie może być trudno utrzymać równowagę. Warto też mieć na uwadze, że dźwiga ona dodatkowe kilogramy, które zmuszają jej ciało do większej pracy, a poza tym upadek na brzuch, chociażby w komunikacji miejskiej, może prowadzić do licznych powikłań i niebezpiecznych sytuacji, dlatego chociażby należałoby przyszłej mamie ustąpić miejsca w autobusie czy tramwaju.

Niektóre dolegliwości przechodzą, inne nie

Każda kobieta jest inna, każda ciąża jest inna i praktycznie każda z nich może być inaczej przechodzona. Czasami jest tak, że na początku ciąży pojawiają się mdłości, które później przechodzą i aż do samego porodu kobieta nie odczuwa już większych dolegliwości. Czasami te mdłości trwają do samego końca, czasem dochodzą do nich jeszcze wymioty. Może też być tak, że od początku ciąży nie było żadnych dolegliwości, a dopiero z jej rozwojem pojawić może się zgaga, albo problem z puchnącymi nogami czy bolącym kręgosłupem.

Tak naprawdę trudno jest znaleźć dwie ciąże, które rozwijałyby się identycznie i w których mamy czułyby się tak samo. Każda jest inna i do każdej trzeba podchodzić indywidualnie. Ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy pamiętali, że kobieta w ciąży może się różnie czuć. Nawet jeśli jednego dnia czuje się świetnie, to nie oznacza, że innego, może czuć się gorzej i będzie potrzebowała większej ilości odpoczynku, czy większej wyrozumiałości.

Lena

Podobne

Czytaj dalej x