Co najchętniej oglądają Polacy? Przegląd gatunków filmowych

Co najchętniej oglądają Polacy? Przegląd gatunków filmowych
operatorstwo filmowe AMA

Każde społeczeństwo ma nieco odmienne gusta filmowe, ale i nie tylko. Jeśli chodzi o nas, Polaków to przede wszystkim uwielbiamy filmy krótkometrażowe, czyli różnego rodzaju seriale. Zdecydowany prym wiodą te o tematyce obyczajowej, komediowej, jednakże nie da się ukryć, że dużą oglądalność mają również te przygodowe. Co jednak z dziełami pełnometrażowymi – zarówno tymi w telewizji jak i kinie? Tutaj oczywiście najpopularniejsze i najbardziej pożądane są komedie. Jest to bowiem gatunek, który nie wymaga dużo od samego odbiorcy. Jest on dość prosty i nieskomplikowany za sprawą swojej fabuły a zazwyczaj także i tematyki. Poza tym, nawet te nieco poważniejsze kwestie okraszone są humorem, ironią czy też groteską, przez co wydają się o wiele bardziej przystępne i zrozumiałe. Komedie to również filmy posiadające nieskomplikowaną fabułę, która nie porusza trudnych problemów. Jeśli jakiekolwiek się pojawiają pokazywane są zwykle w krzywym zwierciadle. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele Polaków lubi oglądać właśnie komedie. Są one nie tylko wesołe i przyjemne, ale pozwalają na prawdziwy relaks i odpoczynek. Nie wymuszają stuprocentowej uwagi oraz są przystępne niemalże dla każdego. Innym gatunkiem lubianym przez Polaków są filmy przygodowe i akcji. Filmy akcji to przede wszystkim gratka dla wszystkich osób łaknących prawdziwych wrażeń.

Są one bowiem przepełnione zwrotami akcji, dynamizmem a także aktywnym działaniem bohaterów. W przypadku filmów przygodowych na pierwszy plan wysuwa się jednak bardziej sama historia czy też wzajemne relacje bohaterów.

Polski gust filmowy

Oczywiście wiele Polaków lubi również wszelkiego rodzaju filmy kryminalne, które to mogą przyjmować zarówno formę sensacji, thrillera ale też komedii. Tematyka kryminalna jest bowiem bardzo dobrze przyjmowana oraz posiada wielu fanów. Poza tym jest ona dość wdzięczna, ponieważ na jej bazie można stworzyć naprawdę wiele ciekawych tytułów. Bez wątpienia, część rodaków lubi również filmy fantasy. Jest to specyficzny gatunek filmowy, który często nawiązuje do twórczości literackiej sci-fi, fantasy oraz fantastyki. Jego główną cechą charakterystyczną jest przede wszystkim oderwanie od rzeczywistości i przedstawianie świata fikcyjnego. Filmy te cechują się zwykle nie tylko świetnymi kostiumami, ale też efektami komputerowymi. Nie da się ukryć, że wśród popularnych gatunków filmowych odnajdziemy także dramat. Dramat skupia się przede wszystkim na pokazywaniu historii ludzkich, porusza problemy obyczajowe oraz społeczne i stara się wzbudzić w widzu emocje. Jest on lubiany zwłaszcza przez kobiety, ponieważ jest o wiele mniej dynamiczny od chociażby filmów sensacyjnych lub kryminalnych. Jego główną cechą jest właśnie pokazywanie ludzkich emocji i próba wzbudzenia ich u samego widza. Bardzo często dramaty bazują na popularnych książkach, chociaż mogą one również być oparte o oryginalne scenariusze.

Lena

Podobne

Czytaj dalej x