Budujesz dom? Nie możesz zapomnieć o koparce!

Budujesz dom? Nie możesz zapomnieć o koparce!
wynajem maszyn budowlanych Poznań usługi sprzętowe tczew

Istnieje wiele różnych maszyn budowlanych, bez których trudno jest sobie wyobrazić plac budowy. Wykwalifikowany robotnik prezentuje ogromną wartość, lecz nie będzie on w stanie efektywnie pracować, jeśli nie będzie wyposażony we właściwe narzędzia. To dlatego należy zadbać o wysokiej jakości maszyny na budowie. Sposoby na to są dwa. Samodzielnie budując dom możemy po prosty wypożyczyć potrzebny nam sprzęt budowlany lub też zatrudnić przedsiębiorstwo budowlane, które podejmie się wykonania prac. Ta druga opcja wymaga jednak tego, by firmę budowlaną wybrać w dużej mierze w oparciu o posiadany sprzęt.

Tylko w ten sposób będziemy mieli bowiem pewność, że robotnicy rzeczywiście poradzą sobie z wykonaniem wszystkich prac i nie spóźnią się z terminami. Wśród wielu różnych narzędzi czy maszyn bardzo ważne miejsce zajmuje koparka. To właśnie ta maszyna znajduje się chyba na każdym placu budowy i pomaga przede wszystkim podczas wielu różnych robót ziemnych. Alternatywą jest uniwersalna koparko-ładowarka, która spełnia mniej więcej te same zadania. Co ułatwia nam więc koparka? Z jej pomocą wykonamy przede wszystkim wykop pod fundamenty, kanalizację, basen czy staw. Wszystko to można by oczywiście wykonać samodzielnie przy wykorzystaniu szpadli i łopat, lecz zabrało by to znacznie więcej czasu i sił niż wykorzystanie koparki.

Nic więc dziwnego, że jest to podstawowa maszyna budowlana przy każdej inwestycji. Podczas budowy domu z reguły wykorzystuje się koparki charakteryzujące się pracą w cyklu przerywanym, które to posiadają jedno naczynie urabiające.

Jakie są rodzaje koparek?

Każda budowa to inne wyzwania czy wymagania, a co za tym idzie konieczne może być wykorzystanie różnego rodzaju maszyn. Dotyczy to także koparek, dlatego też warto wiedzieć jakie są rodzaje koparek i do czego będziemy mogli je najlepiej wykorzystać.

  • Koparki przedsiębierne – wykopy o dużej objętości.
  • Koparki podsiębierne – wykopy o niewielkiej powierzchni.

  • Koparki zbierakowe – mają bardzo uniwersalny charakter; wykopy na małe i duże przestrzenie oraz wykopy pod różne instalacje (wodną czy elektryczną).
  • Koparki chwytakowe – głębokie wykopy, lecz o niewielkiej średnicy (na przykład wykop pod studnię).
  • Minikoparki – coraz bardziej popularny rodzaj ze względu na możliwość pracy w trudno dostępnych miejscach.

Same koparki mogą również pracować w różnych trybach. Niektóre z nich posiadają bowiem kilka naczyń urabiających, dzięki czemu możliwa jest praca w trybie ciągłym. W ten sposób wszystkie etapy prac budowlanych następują jeden po drugim i nie ma tutaj żadnych przerw, tak więc roboty budowlane przeprowadzane są dużo szybciej.

Jednocześnie jest to droższe rozwiązanie, dlatego na placach budowlanych zdecydowanie częściej stosuje się koparki posiadające jedno naczynie urabiające, a co za tym idzie pracujące w cyklu przerywanym. Jak więc widzimy, wybór odpowiedniej koparki nie jest wcale tak łatwy jak mogłoby się nam wydawać. Warto się do tego dobrze przygotować, gdyż może mieć to kluczowe znaczenie dla efektywności prac na naszym placu budowy.

www.projektowanie-architektury.pl

Lena

Podobne

Czytaj dalej x